Društvo distrofičara Zagreb - DDZ

ZAGREB MUSCULAR DYSTROPHY SOCIETY – DDZ

Partneri

Društvo distrofičara Zagreb je korisnik temeljne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.


Održano je predavanje, u organizaciji Društva distrofičara Zagreb, za članove putem platforme ZOOM, 10.7.2023. Predavanje na temu „Predstavljanje pravilnika vezanih za usluge osobne asistencije“, održala je Marica Mirić, predsjednica DDZ-a.

Kroz predstavljanje, predsjednica Mirić je istaknula je da će procjene provoditi područni uredi Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a sastojat će se od  Barthelov indeks, kojeg neće moći ovjeravati liječnik opće prakse,  te Procjena potreba korisnika za uslugom osobne asistencije i ostala popratna dokumentacija o samoj bolesti.

Procjena potreba korisnika za uslugom osobne asistencije je procjena koja se sastoji od dva dijela (Liste A1 i A2).  Lista A1: Osobe s tjelesnim oštećenjima i kroničnim bolestima- procjena samostalnosti korisnika, sastoji se od procjene samostalnosti korisnika u više područja:

  • Pokretljivost/mobilnost
  • Briga o sebi
  • Pomoć u kućanstvu
  • Podrška socijalnom funkcioniranju

Boduje se od 3 – 0 a brojke označavaju:

3 - Potpuno nesamostalan

2 - Uglavnom nesamostalan

1 - Uglavnom samostalan / Samostalan uz pomagalo / Potrebna mala pomoć- priprema

0 - Samostalan / Korisnik ne želi asistenciju u navedenom području/ Nije potrebno / Ne odnosi se na korisnika / Korisnik ima podršku / Nije primjenjivo na korisnika

 

Lista A2: Osobe s tjelesnim oštećenjima kroničnim bolestima - procjena učestalosti potrebne podrške, sastoji se od istih područja, ali boduje se učestalost potrebne podrške skalom:

3 – svakodnevno

2 – tjedno

1 – mjesečno

0 – nije potrebno

Dobiveni bodovi iz Lista A1 i A2 se zbrajaju te dijele s 2.

Sukladno dobivenim bodovima procjene određuje se dnevna satnica korisnika usluge osobne asistencije:

60-72 – potpuno (u potpunosti) nesamostalan –11 do 16 sati dnevno

51-59 – uglavnom (uvelike) nesamostalan – 9 do 10 sati dnevno

33-50 – nesamostalan – 7 do 8 sati dnevno

25-32 – djelomično samostalan – 5 do 6 sati dnevno

1- 24 – uglavnom samostalan - do 4 sata dnevno

Samu komisiju će sačinjavati socijalni radnik, predstavnik područnog ureda i zamjenik iz redova socijalnih radnika područnog ureda, psiholog, predstavnik područnog ureda i zamjenik iz redova sljedećih stručnih radnika područnog ureda: psiholog, socijalni radnik ili edukacijski rehabilitator te jedan predstavnik te njegov zamjenik iz organizacije civilnog društva osoba s invaliditetom koja djeluje u općem javnom interesu na području zaštite sljedećih osoba: osoba s tjelesnim invaliditetom, osoba s oštećenjem vida, osoba s oštećenjem sluha, osoba s gluhosljepoćom, osoba s intelektualnim oštećenjem, osoba s mentalnim oštećenjem, osoba s poremećajem iz spektra autizma, osoba s multiplom sklerozom, osoba s mišićnom distrofijom i osoba oboljelih od rijetkih bolesti. Predsjednica Mirić je napomenula da sam korisnik popunjava listu s članovima komisije te ima pravo žalbe na krajnji rezultat. Nakon provjere sam korisnik je i potpisuje (ako je osoba punoljetna, u donošenje odluka se ne uključuje obitelj). Na zahtjev komisije važno je dostaviti svaki dokument. Listu procjene potpisuju svi članovi komisije te sam KORISNIK, ne roditelj ili asistent. 

Nakon izlaganja pokrenuta je rasprava gdje su naznačene neke nedoumice i pogrješke u samoj procjeni te je istaknuta važnost usluga osobne asistencije vikendom, koja će biti regulirana određenom satnicom kojom korisnik raspolaže te će u dogovoru s asistentom rad vikendom biti omogućen. Naznačeno je da asistent mora imati barem jedan dan u tjednu slobodan. Također polemika se javila oko osoba kojima će usluga osobne asistencije biti omogućena na više od 8 sati dnevno, što sukladno zakonu osoba mora imati još jednog asistenta.

Pravilnik o standardima kvalitete za pružanje osobne asistencije se trenutačno nalazi na e-Savjetovanju.

Na predstavljanju su sudjelovale 22 osobe.