Društvo distrofičara Zagreb - DDZ

ZAGREB MUSCULAR DYSTROPHY SOCIETY – DDZ

Partneri

Društvo distrofičara Zagreb je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.


Dana 18.12.2024.g. od strane SOIH-a održana je završna konferencija projekta „NE nasilju nad ženama s invaliditetom“ – 5. Ciljevi navedenog projekta su osnaživanje žena s invaliditetom, jačanje kapaciteta aktivistica SOIH –Mreže žena s invaliditetom te podizanje  razine svijesti građana Grada Zagreba, kao i šire javnosti. Konferencija je održana putem Zoom platforme te je na njoj sudjelovalo 38 članova.

Na konferenciji je stručna suradnica SOIH-a Helena Odobašić predstavila navedeni projekt s trajanjem od 1. siječnja 2024.g. do 31. prosinca 2024.g. te aktivnosti koje su u sklopu projekta provedene. U sklopu projekta obilježeni su značajni datumi. Dana 8. ožujka na Međunarodni dan žena održan je Okrugli stol na temu „Ulažite u žene: ubrzajte napredak“ u partnerstvu s Uredom pravobranitelja za osobe s invaliditetom. Nadalje, dana 22. rujna na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama na web stranici SOIH-a objavljeno je priopćenje s ciljem senzibilizacije građana te podizanja razine svijesti o pravima žena s invaliditetom. U okviru 29. simpozija osoba s invaliditetom provedena je radionica o temi „Rod i klimatske promjene“ za članice SOIH – Mreže žena s invaliditetom na kojoj je sudjelovalo 15 aktivistica SOIH - Mreže žena s invaliditetom. Tom prilikom pružena je potpora i povećana je svjesnost žena s invaliditetom o načinima suočavanja s ekološkim rizicima, a u sklopu radionice stručni tim SOIH-a izradio je brošuru „Zeleni standardi u svakodnevnom radu”. Od 21. do 28. srpnja 2024. godine odvijao se sedmodnevni trening SOIH– mreže žena s invaliditetom u Rovinju te su u sklopu treninga održane razne edukacije i radionice. Nadalje, kampanja pod nazivom „16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja“ započela je 25. studenog na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama te se provodila do 10. prosinca, odnosno Međunarodnog dana ljudskih prava. Tijekom Kampanje dijelili su se letci i bijele vrpce s ciljem senzibilizacije građana, uključujući i djecu predškolske i školske dobi. Dana 22. i 23. studenoga povodom Međunarodne borbe protiv nasilja nad ženama održana je jubilarna 10. manifestacija “Pjesničkom riječju Stop nasilju nad ženama” na kojoj je predstavljena Kampanja. Kampanja je u konačnici doprinijela osvještavanju šire javnosti o specifičnim izazovima s kojima se suočavaju žene s invaliditetom, čime se otvorio prostor za razvoj daljnjih inicijativa za borbu protiv nasilja.

Sve navedene aktivnosti provedene unutar projekta „Ne nasilju nad ženama s invaliditetom – 5” doprinijele su osnaživanju žena s invaliditetom i jačanju njihove otpornosti na nasilje te jačanju samopouzdanja i vjere u vlastite mogućnosti.