Dana 12. 12. 2024.g. održan je drugi u nizu od tri webinara s ciljem promicanja solidarnosti kao ključne europske vrijednosti koji organizira SALTO centar za Europske snage solidarnosti, a pod nazivom „Europe Talks Solidarity“: „Može li solidarnost ojačati mir i sigurnost u Europi?“. Na webinaru je sudjelovao ukupno 81 sudionik.
Vedran Dzihic održao je izlaganje o „solidarnosti potresenih“ , a ista nastaje u vremenu kada prijeti određena opasnost i među osobama koje su zbog stresnih životnih događaja na neki način „izgubile tlo pod nogama“. Kao aktualne primjere navodi rat u Ukrajini, nedavne prosvjede u Srbiji te posljedice klimatskih promjena. Solidarnost služi kao alat u borbi protiv nevidljivosti ugroženih i marginaliziranih društvenih skupina te je važna i politička participacija i kompetitivnost u borbi protiv opresije. Potrebno je graditi mrežu solidarnosti s ciljem postizanja jednakosti, sloboda i europskih vrijednosti za sve.
Josephine Staron dala je uvid u to što solidarnost znači različitim članicama EU. Solidarnost je kamen temeljac europske integracije te alat za postizanje europskog cilja, a koji podrazumijeva zaštitu europskih vrijednosti, ljudskih i političkih sloboda. Države sjeverne Europe smatraju da solidarnost podrazumijeva reciprocitet te je potrebno da sve članice jednako doprinose europskoj solidarnosti. S duge strane, Južna Europa smatra da reciprocitet ne mora nastati odmah, već je njihova vizija solidarnosti dugoročnog karaktera.
Courtney Kelner održala je izlaganje o radu mladih s ciljem suzbijanja rasizma, a u sklopu ERASMUS projekta. Potrebno je fokusirati se na solidarnost i inkluziju kroz različite aktivnosti te je imajući u vidu taj cilj razvijen skup alata koji će pomoći u borbi protiv rasizma. Bitno je prepoznati različite perspektive te uzeti u obzir perspektivu sustavno diskriminiranih vulnerabilnih skupina te istovremeno njegovati europske vrijednosti.
Na samom kraju webinara održana je kratka rasprava te su sudionici pozvani izraziti svoja mišljenja i dojmove. Zaključuje se da je solidarnost lakše ostvariti među narodima koji imaju sličnu povijest, jezik ili kulturu, no to ne znači da u suprotnom nije moguća ili joj ne treba težiti.