Održana je edukacija "Sindrom sagorijevanja" dana 24.10.2024. u prostorima DDZ-a u Novom Jelkovcu koju je vodila psihologinja SDDH-a Dragana Budimir u okviru projekta "Hit je bit` mentalno fit - 2" Saveza društava distrofičara Hrvatske (SDDH), u partnerstvu s Društvom distrofičara Zagreb (DDZ), s ciljem unapređenja pozitivnog mentalnog zdravlja osoba s mišićnom distrofijom.
Predavanje je započelo definicijom sindroma sagorijevanja, ističući da se radi o emocionalnom, fizičkom i mentalnom iscrpljivanju uzrokovanom dugotrajnom izloženošću stresu. Također, naziva se i sindromom modernog doba.
Osim profesionalnog burnout sindroma, te burnouta u svakodnevici, psihologinja se osvrnula i na vrlo važan, često zanemaren aspekt burnouta, a to je roditeljski burnout. Važno je raditi na mjerama prevencije, te na vrijeme prepoznati znakove i simptome, te uzroke koji dovode do sindroma sagorijevanja kako bi što prije mogli intervenirati i potražiti stručnu pomoć. Što se tiče tijeka i razvoja sindroma sagorijevanja, naučili smo kako postoje 4 faze: faza medenog mjeseca, realnost, faza razočaranja i alarmantna faza.
Za kraj ovog iznimno poučnog predavanja, psihologinja je predstavila strategije za prevenciju sagorijevanja, uključujući tehniku upravljanja stresom, postavljanje granica i važnost odmora.
Nakon izlaganja, uslijedila je rasprava tijekom koje su sudionici dijelili vlastita iskustva i postavljali pitanja. Pitanja su se fokusirala na vlastita iskustva i osobne simptome prepoznavanja burnout sindroma.
Tema sindroma sagorijevanja je izuzetno važna, a podizanje svijesti o njemu može značajno doprinijeti poboljšanju mentalnog zdravlja.